KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 11687561
*
nr 1168 7561
Herman Norrman
(1864-1906), Sverige
Akvarell, Roddare vid insjö. Motivet: 32x55 cm, ramens yttermått: 83x99 cm, innermått: 63x82
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 mars 2018
kl 18:10:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/3 12:53:41
1
500 kr
12/3 18:00:27
2
450 kr
12/3 18:00:27
1
500 kr (Budbetjänt)
12/3 18:00:49
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Herman Norrman
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
Läs mer om Herman Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller herman norrman roddare vid insjö svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:32
-
6399 Akvarell
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:10
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:57
-
6529 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:13
-
6570 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:43
-
6382 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Towe..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:04
*
Herman Norrman
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Herman Norrman
nr 1168 7561
Herman Norrman
(1864-1906), Sverige
Akvarell, Roddare vid insjö. Motivet: 32x55 cm, ramens yttermått: 83x99 cm, innermått: 63x82
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 mars 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/3 12:53:41 | 1 | 500 kr |
| 12/3 18:00:27 | 2 | 450 kr |
| 12/3 18:00:27 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
| 12/3 18:00:49 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Herman Norrman
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.Läs mer om Herman Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller herman norrman roddare vid insjö svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:32 -
6399 Akvarell
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:10 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:57
-
6529 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:13 -
6570 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:43 -
6382 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Towe..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:04



